KURUYEMİŞLİ ATIŞTIRMALIK

Kuruyemişli Atıştırmalık
Günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi, çocukların büyümesi ve gelişmesi üzerindeki etkileri, daha sonraki dönemlerde de yaşam kalitesini yükseltmek ve korumak adına son derece önemli olduğu her fırsatta altı çizilerek belirtiliyor. Yapılan araştırmalarda; yeterli ve dengeli beslenen aynı zamanda düzenli egzersiz yapan kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha zinde olduklarını göstermektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığını dönemlik değil hayatın bir parçası olarak görüp; yüksek oranda tuz, şeker, yağ ve çeşitli katkı maddesi içeren gıdalardan ve rafine ürünlerden uzak kalarak sağlıklı bir  gelecek için sigorta yaptırabileceğimizi düşünüyorum.
Sağlıklı beslenmeye dikkat eden ama mutfakta fazla zaman geçirmeye fırsat bulamayanların beğeneceğini düşündüğüm kuruyemişli atıştırmalıklar hazırladım. Elinizde bulunan her türlü kuruyemişi ve kuru meyveyi kullanarak hazırlayabileceğiniz bu lezzetli atıştırmalık son derece pratik bir o kadar da lezzetli ve besleyici. Doğal ve sağlıklı bir şekilde günlük enerji ihtiyacını karşılayan kuruyemişli atıştırmalıklar özellikle zihinsel ve fiziksel aktivitenin yoğun olduğu dönemler için güzel bir alternatif. Aynı zamanda glutensiz ve vejetaryen beslenenle için de hoş bir tercih olabilir.

Malzeme Listesi
1/2 su bardağı çiğ kaju fıstık
1/2 su bardağı kavrulmuş fındık
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
1 adet hurma
1 tatlı kaşığı bal
1/4 su bardağı yaban mersini
Üzeri için;
30 gr. bitter çikolata 

  • Öncelikle kuru yemişleri parçalayıcıya koyun ve kısa bir süre çekin. 
  • İri taneli olarak parçaladığınız kuruyemişlere bal, hindistan cevizi yağı, yaban mersini ve küçük şekilde kestiğiniz hurmayı ekleyin. Hurma sert ise 10-15 dakika sıcak suda bekletip daha sonra suyunu süzüp ilave edin. 
  • Tüm malzemeyi  parçalayıcıda iyice çekin. 
  • Elinize aldığınızda birbirine yapışan kıvama gelen harcı küçük toplar yaparak şekillendirin. Küçük silikon kalıplarınız varsa kalıba malzemeyi koyup hafifçe bastırarak da şekillendirebilirsiniz.
  • Şekillendirdiğiniz malzemeyi buzdolabına koyun ve birkaç saat sertleşene kadar bekleyin.
  • Kuruyemişli atıştırmalıkları soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. 
  • Arzunuza göre bitter çikolatayı benmari şeklinde eritip daha sonra soğuyan kuruyemişli atışmalıkları çikolataya batırarak zenginleştirebilirsiniz.
  0 comments :

Yorum Gönder

 

----------------------------------------------------
tarifbul.com
Bumerang - Yazarkafe

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

ALINAN HİT